8.2 C
Karditsa
Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Νίκη-χρυσάφι για την παραμονή της πέτυχε η Καρδίτσα, 86-80 το Περιστέρι

Σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνα για την Καρδίτσα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 86-80 του Περιστερίου Bwin και έτσι να πάρουν σημαντική ανάσα στην υπόθεση της… σωτηρίας στη Basket League.

Ο Γκάλινατ είχε 24 πόντους και Πρίτζετ μέτρησε 20 με μεγάλα καλάθια στο τέλος. Από την άλλη ο Μπίλαν ήταν κορυφαίος παίκτης για το σύνολο του Σπανούλη με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ. Oι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης τελείωσαν το ματς με 5/19 τρίποντα, ενώ 10/21 είχε η Καρδίτσα.

Το ματς
Το Περιστέρι μπήκε με…. κέφια στο ματς και προηγήθηκε με 0-7 χάρη στο καλάθι του Φρανσίσκο. Η Καρδίτσα αντέδρασε με τον πρώην παίκτη του Περιστερίου, τον Γκιουζέλη και ισοφάρισε σε 14-14 στα μέσα της περιόδου. Όμως η ομάδα του Σπανούλη πάτησε… γκάζι και ο Xάμερ έκανε το 16-24 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Καρδίτσα αντέδρασε γρήγορα, βελτιώθηκε και στις δύο μεριές του παρκέ και με τον Γκάλιτατ έκανε το 35-34, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης δυσκολεύτηκαν μέχρι το ημίχρονο, με τον Γκάλινατ να γράφει το 41-36 στο 19′. Το Περιστέρι Bwin σούταρε με 1/8 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 6/12.

Ο Γιάννης Αγραβάνης έκανε το 50-46 στο 24′. Σε εκείνο το σημείο το Περιστέρι έτρεξε σερί 7-0 κι έκανε το 50-55 με το καλάθι του Μπίλαν. Ο Αγραβάνης μείωσε σε 60-65, ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Μπίλαν σκόραρε για το 71-74 στο 36′, ενώ ο Γκάλινατ έβαλε μπροστά την Καρδίτσα για το 79-78 στο 38′. Ο Πρίτζετ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 84-78 στο 39′. Ο Πρίτζετ σκόραρε ξανά για το 86-80 και καθάρισε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80

πηγή: protothema.gr