8.2 C
Karditsa
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Με το «δεξί» ξεκίνησε το νέο έτος ο Γ.Σ. Φαρσάλων

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις, για το νέο έτος ο Γ.Σ.Φαρσάλων, ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 80-72 στον Πρωτέα Γρεβενών στο κλειστό των Φαρσάλων και έφτασε τις 8 νίκες, ενώ έχει 5 ήττες στη 13η αγωνιστική της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι Φαρσαλινοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι από την αρχή και προηγήθηκαν με 9-2 και 11-5 αντίστοιχα, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με 20 – 14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ενώ βρισκόταν πάντα μπροστά στο σκορ, ο Πρωτέας του έβαζε φρένο στην αύξηση της επιμέρους διαφοράς και το ημίχρονο έκλεισε στο +7 (38-31).
Ίδια εικόνα και στην επανάληψη, με τους παίκτες του Γρηγόρη Γιασάρη να αυξάνουν τη διαφορά, όμως οι φιλοξενούμενοι να έχουν «απαντήσεις» στις κινήσεις των μπλε και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε 62 – 54 υπέρ των Φαρσαλινών.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά διατηρήθηκε και ο Γ.Σ.Φαρσάλων πήρε τη νίκη με 80 – 72. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ο Παπαχρήστος με 19 πόντους, με τον Βρεττά να σημειώνει 17 και τον Πεταλωτή 15 πόντους. Την επόμενη αγωνιστική o Γ.Σ. Φαρσάλων θα ταξιδέψει στην έδρα του Ερμή Λαγκαδά.
Τα δεκάλεπτα: 20-14, 38-31, 62-54, 80-72
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.- Γραικός-Αναστασιάδης (Βαρνάς)

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γρηγόρης Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Καλτσούνας, Βασιλείου, Παπαχρήστος 19(2), Τσούμας 6(2), Βρέττας 17(4), Πεταλωτής 15(1), Μουλάς 6, Δέσπος 8, Τσούκας 9(1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ (Μουρουζίδης): Τζιουβάρας, Σισμάνης 7(1), Μαλούτας 14(2), Μιχαηλίδης 5(1), Βλάχος 6, Μπέζας 2, Μπεχλιβανίδης 7(1), Τακίδης 11(1), Πελίγκος 4, Μαλιούρας 4, Μακρής 12(2).